Czym jest mapa witryny i jak działa na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezwykle znaczącym jest, aby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej zbyt dużej uwagi, a tak naprawdę stanowi ona niezwykle potężne narzędzie podnoszące wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony www może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest zatem mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, grupy oraz linków w serwisie. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia poruszanie się po stronie oraz działa na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowe Żukowoj znacząco podnosi wartość serwisu www. Konstruując mapę strony należy więc brać pod uwagę odbiorców oraz mechanizmy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo gatunków map. Najprostsze spośród nich to oczywiście HTML i XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na stronie internetowej w Żukowie i zapewnia szybkie znalezienie właściwych podstron. Dobrze zbudowana mapa strony wpływa również na user experience. Mapa XML jest z kolei wykonana dla botów (robotów wyszukiwarek). Stanowi to lista adresów URL oraz podstron, mówiąca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie wywołane jest wejściem w wybraną wcześniej pozycję. By zdobyć nowych klientów, musimy więc sprawić, żeby nasza witryna pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Aby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach niezbędne jest jej zaindeksowanie i ulokowanie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na podstawie którego generowane są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony przynosi znacznie mniejszą ilość odwiedzin. Aby uniknąć pomijania własnej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to szczególnie ważny element SEO, potrzebny przy opracowywaniu strategii pozycjonowania strony www.